Przed nami kolejne fale upałów. Zaczyna się Mundial. Oznacza to więcej stresu, piwko, papierosek, niezdrowe przekąski. Wszystko to powoduje wzrost ciśnienia krwi. Nie jest to komfortowa sytuacja dla naszego zdrowia. Jednym z niebezpieczeństw jest Udar Mózgu. Umiecie go rozpoznać? Tutaj szybka pomoc to podstawa.

 

 

Czym jest udar?

 

Udar mózgu to obumarcie części tego narządu wskutek zatrzymania dopływu krwi do określonego obszaru mózgowia lub krwotok do tkanki mózgowej. Chcąc zapobiec jego śmiertelnym skutkom, niezbędna jest natychmiastowa reakcja i szybka pomoc choremu.

 

Jak go rozpoznać?

 

Objawy udaru są łatwe do rozpoznania ze względu na charakterystyczne zaburzenia czucia oraz ruchu, które widoczne są gołym okiem. Specjaliści Medicover podają najczęstsze objawy udaru. Przeczytaj, aby w nieprzewidzianej sytuacji wiedzieć, jak się zachować.

 • Asymetria twarzy: Połowa twarzy jest porażona, charakterystyczny jest opadający jeden kącik ust. Jeśli masz wątpliwości, czy to na pewno porażenie, poproś osobę, u której podejrzewasz udar, aby się uśmiechnęła. Chory nie będzie w stanie podnieść kącika ust.

 • Zaburzenia mowy: Jeśli został uszkodzony ośrodek mowy, chory ma problem z wypowiedzeniem nawet prostych zdań oraz z ich zrozumieniem. Możesz odebrać taką mowę jako bełkot.

 • Osłabienie mięśni gardła i języka: Poza problemami z mową, powodują problemy z połykaniem. Z tego powodu chory może się krztusić.

 • Zaburzenia widzenia: Osoby po udarze niedowidzą. Zdarza się także, że widzą podwójnie albo całkowicie przestają widzieć – najczęściej na jedno oko.

 • Niedowład ramienia lub nogi: Chory z trudnością porusza ramieniem lub nogą (albo obiema kończynami na raz), czasem nie może ruszyć nią w ogóle.

 • Zaburzenia równowagi: Z powodu zawrotów głowy osoba po udarze ma trudności z utrzymaniem równowagi, potyka się, może ci się wydawać, że chodzi, jakby była pod wpływem alkoholu.

 • Ból głowy: Silny, uciążliwy ból głowy może być pierwszą oznaką udaru, zwłaszcza, jeśli dojdzie którykolwiek z powyższych objawów.

 

WAŻNE! Chory w czasie udaru może przypominać osobę będącą pod wpływem alkoholu, dlatego tak niezbędna jest świadomość społeczna pierwszych objawów ataku. Im szybciej choremu zostanie udzielona pomoc od momentu wystąpienia pierwszych symptomów, tym większe są jego szanse na uniknięcie poważnych konsekwencji choroby.

 

 

 

Warta Ochrona na udar:

 

Udar to poważna choroba, której leczenie oznacza duże koszty. Warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć klienta i jego najbliższych, zanim wydarzy się coś złego.

Warta Ochrona to aż 24 ryzyka, w tym poważne zachorowanie takie jak udar mózgu. Polisa zapewnia kluczowe wsparcie finansowe m.in. w przypadku:

 • pobytu w szpitalu w wyniku choroby, z uwzględnieniem świadczenia lekowego

 • operacji

 • leczenia specjalistycznego

 • niezdolności do samodzielnej egzystencji

 • uszczerbku na zdrowiu – już od 1%

 

 

 

 

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z Warta TUnŻ S.A.

 

Udar. Znasz pierwsze objawy?
13 czerwca 2018

Powrót do listy artykułów

                        

Kup on-line

Polityka prywatności

Strona główna

O nas

Aktualności

Znajdź nas

Wyróżnienia

Formularz kontaktowy

Ubezpieczenia

Finanse